چرا وب سایت من از نتایج گوگل حذف شد؟

 

به نام خدا

چرا وب‌سایت من از لیست نتایج گوگل حذف‌شده است؟ این پرسشی است که طی یک هفته اخیر بارها اشخاص زیادی از طریق ارسال پیام و ایمیل از من پرسیده‌اند به همین دلیل تصمیم گرفتم در یک پست به بررسی این موضوع بپردازم.

وقتی چنین اتفاقی برای تعداد زیادی وب‌سایت در یک‌زمان مشخص رخ می‌دهد شکی نیست که یکی از الگوریتم‌های گوگل به‌روزرسانی شده است و به خاطر سیاست‌های جدیدِ گوگل، توسط آن الگوریتم تعداد زیادی از وب‌سایت‌های متخلف مشمول جریمه‌شده‌اند.

اما اگر چنین موضوعی فقط برای یک وب سایت خاص پیش بیاید وضع فرق میکند و مشکل خاصی وجود داشته که باعث بروز چنین اتفاقی شده است.

یافتن علت دقیق حذف شدن یک وب‌سایت از نتایج گوگل کاری است که می‌بایست توسط یک متخصص سئو انجام شود که البته بروز چنین اتفاقی ممکن است دلایل زیادی داشته باشد که ذکر همهٔ آن‌ها به‌تفصیل در این نوشتار نمی‌گنجد پس ما در اینجا به دلایل بروز چنین اتفاق‌هایی فقط به‌طورکلی خواهیم پرداخت و سعی می‌کنیم به شما دیدگاهی را ارائه دهیم تا با پیروی از آن دچار چنین مشکلاتی نشوید و حتی نگرانی حذف شدن از نتایج گوگل را هم نداشته باشید.

نکته مسلم این است که درهرحال کسی که وب‌سایتش از لیست نتایج گوگل حذف‌شده از دو حالت خارج نبوده یا درجایی اشتباهی کرده است یا تخلف.

اشتباه:
منظور از اشتباه این است که ندانسته یک سری تنظیمات سایت را به‌اشتباه پیکربندی کند.
مثلاً افزودن اشتباهی تگ Noindex در صفحات سایت و یا تنظیمات اشتباه فایل Robot.txt از روی ندانستن.
تجربه نشان داده که اگر چنین اشتباهاتی رخ‌داده باشد معمولاً ظرف مدت 3 هفته می‌توان وب‌سایت را به حالت قبل بازگرداند.

تخلف:
اگر هیچ اشتباهی در تنظیمات و تگ‌های سایت شما وجود ندارد ولی وب‌سایتتان از لیست نتایج گوگل حذف‌شده و یا افت داشته پس ازنظر گوگل حتماً تخلفی داشته‌اید و مشمول جریمه گوگل شده‌اید. گاهی اوقات اصطلاحاً این جریمه شدن را پنالتی شدن نیز می‌گویند.

ممکن است با خود بگویید من هیچ تخلفی انجام نداده‌ام: نه از سایت‌های دیگران کپی‌برداری کرده‌ام، نه لینک خریداری کرده‌ام و نه گوگل را به روش‌های دیگر دور زده‌ام پس چرا چنین شده است؟ در پاسخ باید گفت تخلف ازنظر گوگل ممکن است چیزی باشد که شما حتی فکرش را هم نمی‌کنید یعنی ممکن است خودتان هم خبر نداشته باشید که فلان کار تخلف محسوب می‌شده؛ اما از طرفی هم احتمال این‌که رقیبانتان بر روی وب‌سایت شما سئو منفی انجام داده باشند نیز وجود دارد.

دلایل حذف شدن وب سایت از نتایج گوگل

 

در ادامه اگر به بررسی دلایل حذف شدن وب‌سایت آن اشخاصی که برایم ایمیل ارسال کرده بودند بپردازیم دو نکته زیر برای ما محرز خواهد شد:

اول اینکه گوگل هرازگاهی رویکرد امتیازدهی و فاکتور رتبه دهی به وب‌سایت‌ها را تغییر می‌دهد یا اصطلاحاً بروز رسانی می‌کند. (در بین متخصصان سئو با نام آپدیت شدن الگوریتم‌ها مثلاً الگوریتم پنگوئن مطرح است) یعنی ممکن است یک وب‌سایت اکنون در لینک یک گوگل باشد ولی احتمالش هست که بعد از یک به‌روزرسانی الگوریتم‌ها توسط گوگل این وب‌سایت به صفحه 2 یا 3 برود یا کلاً حذف شود. عکس این قضیه نیز در بعضی مواقع مشاهده‌شده است.

دوم این‌که هرکسی که بخواهد گوگل را دور بزند قطعاً روزی در دام خواهد افتاد و ممکن است وب‌سایتش کلاً از لیست نتایج گوگل حذف شود و یا اصطلاحاً مشمول جریمه گوگل شود.

با توجه به دو مورد فوق یک مدیر وب‌سایت هرگز نباید طوری عمل کند که همیشه نگران آپدیت شدن الگوریتم‌های گوگل و یا تغییر رویکرد آن باشد زیرا کسی که ریگی در کفشش نباشد خیالش آسوده است. البته می‌بایست اطلاعات و دانسته‌های خود درباره موتورهای جستجو را به‌روز نگه دارد تا بداند کدام فعالیت‌ها ازنظر گوگل تخلف محسوب می‌شود که آن کار را انجام ندهد یا اگر انجام می‌داده دیگر ادامه ندهد.

آسودگی خاطر:
کسی که طبق اصول پیش برود هیچ‌گاه از به‌روزرسانی الگوریتم‌های گوگل آسیب نخواهد دید پس پیشنهاد من این است که اگر می‌خواهید استرس حذف شدن یا کاهش بازدید را نداشته باشید طبق اصول پیش بروید و از تخلف پرهیز کنید. خرید 50 لینک با رنک بالای 3 ممکن است وب‌سایت شما را برای مدتی در لینک یک قرار دهد (متأسفانه فرایند اشتباهی که 90 درصد سئوکاران در ایران انجام می‌دهند) اما خالی بودن وب‌سایت ، بروز نشدن آن و نداشتن مطالب باکیفیت بعد از مدتی گوگل را توجیه می‌کند که این وب‌سایت نباید در لینک یک یا صفحه اول گوگل باشد پس یک روز خواهید دید که حذف‌شده‌اید دلیلش هم خیلی ساده است و چیز پیچیده‌ای نیست، تخلف صورت گرفته؛ چرا سایتی که هیچ محتوای باکیفیتی ندارد ولی 50 بک لینک با رنک بالای 3 دارد؟ یعنی 50 وب‌سایت معتبر سایت او را لینک کرده‌اند، آیا این مشکوک نیست؟ صد در صد مشکوک است و موجب جریمه نیز هست.حال فرض کنید هزینه گزافی هم بابت چنین کاری پرداخته باشید:

در این صورت هر چقدر هزینه برای بالا بردن رتبه وب سایتتان پرداخته اید به هدر رفته است.در واقع فقط برای مدتی موقت در صدر نتایج گوگل بوده اید. پس از آن اعتماد گوگل نیز به  شما کم شده است و برگشتن به حالت عادی کمی زحمت بیشتری می خواهد اما این را همیشه به خاطر داشته باشید که گوگل بخشنده است.

در ادامه  برخی از دلایلی که باعث حذف یک وب‌سایت از نتایج گوگل می‌شود را ملاحظه خواهید کرد، گاهی اوقات فقط یکی از این موارد باعث حذف یک وب‌سایت می‌شود و گاهی اوقات وجود چند مورد باهم منجر به این اتفاق خواهد شد.
البته لازم به ذکر است که همیشه جریمه گوگل باعث حذف شدن تمام سایت از نتایج جستجو نخواهد شد بلکه گاهی اوقات ممکن است موجب کاهش رتبه و درنتیجه کاهش بازدید نیز بشود که در چنین مواقعی تشخیص آن توسط مدیر وب‌سایت کمی دشوار خواهد بود و نیاز به تحلیل‌های تخصصی است.

چرا وب سایت من از نتایج گوگل حذف شد

دلایل حذف وب‌سایت از گوگل چیست؟ تخلف‌ها در چه مواردی هستند؟

• ایجاد مزرعه لینک.

• ایجاد مزرعه محتوا.

مطالب تکراری بیش‌ازحد در وب‌سایت.

• کپی‌برداری مطلب از وب‌سایت‌های دیگر.

• کپی‌برداری از مطالب سایت‌های دیگر با ایجاد تغییرات جزئی در آن‌ها.

• ارائه محتوای نامناسب و ناهنجار.

• گزارش سایت شما به عنوان اسپمر به گوگل توسط کاربران.

• مبادله لینک به‌طور گسترده.

• ایجاد بک لینک‌های زیاد در زمان کوتاه.

• نرخ پایین ماندگاری کاربران در سایت (مثلاً به دلیل ضعف در طراحی، یا نمایش تبلیغات بیش‌ازحد کاربران به‌محض باز کردن وب‌سایت شما سریع آن را ترک می‌کنند)

• راه‌اندازی شبکه‌ای از وبلاگ‌ها.

• بک لینک‌های زیاد ولی بیش‌ازحد بی‌کیفیت.

• محتوای مخفی.

• بک لینک‌های مخفی.

• استفاده ناصحیح از تگ‌های H1

• وجود خطا در سیستم مدیریت محتوای وب‌سایت.

• لینک‌های شکسته بیش‌ازحد.

• بک لینک‌های زیاد از وب‌سایت‌هایی با زبانی غیر از زبان وب‌سایت.

• خرید بک لینک (اجاره کردن لینک)

• استفاده بیش‌ازحد از کلمات کلیدی.

• هک شدن سایت (هک شدن سایت یکی از دلایلی است که باعث حذف شدن سریع سایت از لیست نتایج گوگل می‌شود. متأسفانه وب‌سایت‌های مبتنی بر جوملا یا وردپرس بسیار زیاد در معرض این خطر هستند)

بهینه‌سازی بیش‌ از حد.

• زمان در دسترس نبودن بیش‌ازحد.

• سرعت بیش از حد پایین وب سایت.

• سابقه بسیار بد دامنه ی سایت.

• و بسیاری موارد دیگر...

واضح است که برخی از موارد ممکن است نیاز به توضیح داشته باشد اما به دلیل گستردگی از توضیح جزئیات پرهیز می‌کنم ولی سعی خواهد شد آن‌ها را در مطالب جداگانه موردبررسی قرار دهم.

نکته: زمان نگارش این مطلب سال 1394 بوده و ممکن است در آینده موارد دیگری نیز کشف گردد که در زمان نگارش این مطلب مطرح نبوده‌اند.

بازگشت به نتایج گوگل

 

بازگشت به نتایج گوگل:

اگر مشمول جریمه گوگل شده اید و وب سایتتان از لیست نتایج گوگل حذف شده باشد راه حل چیست؟
در یک‌کلام: می‌بایست اعتماد گوگل را دوباره جلب کنید.
خواهید پرسید چگونه؟
ابتدا دلیل جریمه شدن وب‌سایتتان را پیدا و سعی در برطرف کردن آن کنید(ممکن است به کمک یک سئو کار نیاز پیدا کنید)

مثلاً پس از بررسی مشخص می‌شود ایجاد 100 لینک در یک روز باعث جریمه شدن سایت شما شده است؛ بنابراین اولین کاری که می‌کنید حذف این لینک‌ها هم از وب‌سایت‌های لینک دهنده و هم از بانک اطلاعات گوگل است.
پس‌ازآن شروع می‌کنید روش‌های اصولی برای بهینه‌سازی و افزایش بازدید را انجام می‌دهید پس از حدودا 5 هفته مشاهده خواهید کرد که وب‌سایت شما کم‌کم به لیست نتایج گوگل بازخواهد گشت.

در ساده‌ترین حالت باید لیست فوق که دلایل حذف شدن وب‌سایت بود را بررسی کنید و ببینید کدام‌یک از آن‌ها در وب‌سایت شما رخ‌داده است؟ که اگر موردی وجود داشت سعی در برطرف نمودن آن کنید.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد.
پیروز و سربلند باشید.

 

( کاربر گرامی، از این به بعد آموزش های بیشتر و اطلاعیه های مرتبط با دوره های آموزشی رایگان و غیر حضوری موفقیت در فروشگاه های آنلاین در این کانال تلگرام اطلاع رسانی خواهد شد، کسب و کار خود را متحول کنید. )

جهت اطلاع از جدید ترین مطالب سایت پیشنهاد می کنیم عضو خبرنامه شوید

تاریخ انتشار: 1394/08/28 توسط مدیر وب سایت
  امتیاز 4.94 از 5 توسط 8 نفر
گروه: مطالب آموزشی 1776 بازدید 27 دیدگاه

لینک های مرتبط با این مطلب

27 دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است

 1. شارژ آنلاین
  1394/08/28

  عالی بود. قبلا دچار چنین اشتباهاتی شده بودم ولی خیلی سختی ها کشیدم تا به این اشتباهات پی بردم و هنوز هم فکر میکنم خیلی چیزها را هنوز یاد نگرفته ام

  پاسخ
 2. فروش آنلاین لوازم ورزشی
  1394/08/29

  آقا ما که همه این تخلف ها رو انجام دادیم که... پس بگو بازدیدمون بالا نمیره به خاطر چیه

  پاسخ
 3. دکوراسیون رزاقی
  1394/11/16

  اگر من حدود 15 تا وبلاگ ایجاد کنم و در آنها لینک سایتم را قرار دهم آیا مشمول جریمه گوگل می شوم؟

  پاسخ
  1. مدیر وب سایت
   1394/11/16

   اگر وبلاگ ها در یک زمان ایجاد شده باشند، محتوای آنها کپی بردرای از سایت های دیگر باشد، لینک های شما در یک زمان در وبلاگ ها درج شده باشد(و نه به مرور) و اگر وبلاگ ها همگی از یک سرویس دهنده باشند که آی پی آنها یکسان باشد آنگاه شک نکنید که چنین لینک سازی ای برای شما موجب افزایش رتبه نخواهد بود بلکه برعکس ممکن است جریمه هم بشوید. البته لازم به ذکر است جریمه شدن به این گونه نیست که خودتان متوجه بشوید یا گوگل پیامی برای شما ارسال کند مبنی بر این که کار خلاف انجام داده اید و جریمه شده اید . بلکه به طور نامحسوسی کاهش رتبه خواهید داشت و یا این که افزایش رتبه شما با کندی مواجه خواهد شد.

   پاسخ
 4. مجید فریدونی
  1395/01/24

  سلام آقا قبلا اینطوری نبودا...

  پاسخ
  1. مدیر وب سایت
   1395/01/24

   سلام. الگوریتم های گوگل روز به روز پیشرفته تر و بروزتر می شوند

   پاسخ
 5. Janson
  1395/02/13

  خیلی عالی و پر محتوا مثله همیشه. اگه ممکنه کمی هم درباره سئوی منفی صحبت کنید با تشکر از شما دوست عزیز

  پاسخ
 6. المیرا
  1395/03/15

  من هیچ وقت عادت ندارم وقتی یه مطلبی رو میخونم نظری برای اون ارسال کنم ولی وقتی مطلبتون رو خوندم گفتم ازتون سپاسگذاری کنم به خاطر این که خیلی برای من مفید و آموزنده بود. موفق باشید

  پاسخ
 7. تجهیزات ایمنی
  1395/03/19

  با سلام. وب سایت ما با آدرس ------ مدتی است که کلا از نتایج گوگل حذف شده است. البته بازدید چندانی هم نداشت اما لینک مطالب آن در صفحه های دوم و سوم موجود بود و وقتی هم نام سایت را جستجو میکردیم در گوگل نمایش داده می شد اما مدتی است که دیگر هیچ اثری از آن نیست. وب سایت را حدودا یک سال بود که راه اندازی کرده بودیم. ممنون می شوم راهنمایی کنید که مشکل از کجا می تواند باشد؟ من این پست را نیز به دقت چندین بار مطالعه کردم ولی هنوز هم علت را نیافته ام

  پاسخ
  1. مدیر وب سایت
   1395/03/20

   با سلام. اگر موارد ذکر شده در این پست را مطالعه کرده اید و هیچ تمام موارد را نیز بررسی نموده اید ولی مشکل از این موارد نبوده بهتر است وب سایت شما توسط یک سئو کار تحلیل تا مشکل را بیابد. بهتر است مدتی شروع کنید و چند مطلب با کیفیت در سایت قرار دهید و پس از یک یا دو هفته ببینید به نتایج گوگل باز می گردد یا نه.

   پاسخ
 8. فرزاد
  1395/04/03

  از این تخلف ها که ما همیشه انجام میدیم عادی شده برامون :D

  پاسخ
 9. جامعی
  1395/04/20

  ولی من سایت های خیلی زیادی رو می شناسم که تا بازشون میکنم کلی پنجره آزار دهنده پاپ آپ باز میشه. اگه این هم به جور تخلفه پس چرا از نتایج گوگل حذف نمیشن؟

  پاسخ
  1. مدیر وب سایت
   1395/04/20

   با سلام همیشه جریمه شدن توسط گوگل موجب حذف شدن کل سایت نمی شود بلکه موجب افت رتبه، افت بازدید و مسائل دیگر می شود. البته به یاد داشته باشید هر سایتی نزد گوگل اعتبار و منزلت مخصوص به خود را دارد. یک سایت ممکن است 5 سال محتوای با ارزش تولید میکرده و روزی 1000 تا بازدید داشته حالا شروع میکند به قرار دادن تبلیغات درپنجره های آزار دهنده پاپ آپ، خب واضحه که گوگل ممکنه کاری بهش نداشته باشه اما یه سایت تازه تاسیس اگه این کارو بکنه شاید سریع جریمه بشه... در آینده ای نه چندان دور شاهد خواهیم بود که گوگل با چنین سایتهایی برخورد جدی می کند.

   پاسخ
 10. فروشگاه آنلاین موبایل
  1395/04/27

  درود بر شما. بسیار عالی بود جا داره بهتون خسته نباشید بگم. موفق باشید

  پاسخ
 11. نعیم پردازش
  1395/05/02

  اگر در وب سایتم یکی از این تخلف ها را انجام بدهم به امید این که روزدتر به نتیجه یعنی بازدید بالا برسم به نظر شما ایا با یک تخلف هم جای نگرانی وجود دارد یا نه؟ یعنی ممکن است به خاطر افزایش بازدید سریعتر موجب شوم کل سایت حذف شود؟

  پاسخ
  1. مدیر وب سایت
   1395/05/02

   با سلام. ممکن است با انجام یک تخلف جریمه نشوید، حذف نشوید و حتی بازدیدتان هم افزایش پیدا کند اما...اعتبار شما نزد گوگل کاهش می باید، اعتماد گوگل به شما کم می شود. اما هنوز هم به شما فرصت داده است. پس در اینده اگر یک تخلف کوچک انجام دهید جریمه می شوید بنابراین می توان گفت تخلفی که اکنون انجام می دهید شاید نتیجه اش را در آینده ببینید. به همین دلیل برخی کاربران می پرسند فلان سایت این تخلف را انجام داده ولی حذف نشده... چرا وقتی من آن تخلف را انجام دادم سایتم به کل حذف شده است؟ واضح است باید بنگرید ببینید اعتماد گوگل نسبت به شما چگونه است؟ آیا قبلا اعتبارتان را نزد گوگل از دست داده بوده اید؟ که اکنون با یک تخلف کوچک حذف شده اید؟ پس موضوع مهم دیگری که مطرح است اعتبار وب سایت شما و اعتماد گوگل به شما می باشد.

   پاسخ
   1. نعیم پردازش
    1395/05/04

    ممنون از توضحیات بسیار مفیدتون. با آرزوی موفقیت

    پاسخ
   2. سلیمی
    1395/05/20

    با سلام چگونه می توان فهمید اعتماد گوگل به ما چقدر است؟ کم است یا زیاد؟

    پاسخ
    1. مدیر وب سایت
     1395/05/21

     سلام. باید به رفتار گذشته خودتان نگاه کنید و ببینید آیا تخلفی انجام داده اید؟ مطالبی را از سایت های دیگر کپی برداری کرده اید؟ جدا از بحث تخلف ها نقاط قوت خود را نیز بررسی کنید. مثلا 400 مطلب با کیفیت که کپی نشده اند در سایتتان منتشر کرده اید، هیچ مطلب کپی نکرده اید و تمام مطالب سایتتان را خودتان نوشته اید و یا لینک سایتتان به طور طبیعی در 20 سایت معتبر وجود دارد و این مسائل... با توجه به این موارد می توان فهمید اعتماد گوگل به شما چقدر است وگرنه این که جایی عددی یا درصدی توسط گوگل اعلام شود نه اینگونه نیست

     پاسخ
 12. بهشتی
  1395/05/28

  خیلی ممنون که بنده رو از اشتباه در آوردید. قبلا (تخلف) و (اشتباه) رو یکی می دونستم. موفق باشید

  پاسخ
 13. فاطمه جوانمردی
  1395/06/03

  ممکنه یه نفر که دشمن ما باشه سایت ما رو به عنوان اسپم گزارش کنه و موجب شه سایت ما پاک بشه؟

  پاسخ
  1. مدیر وب سایت
   1395/06/03

   با سلام این موضوع در بحث سئوی منفی می گنجد. ولی این را بدانید که به همین راحتی ها نیست و بهتر است بگویم جای نگرانی وجود ندارد.

   پاسخ
 14. همت خورسندی
  1395/11/29

  بسیار آموزنده با تشکر. زکات علم یاد دادن است. پیروز باشید

  پاسخ
 15. اتوماسیون صنعتی
  1396/12/09

  ممنون . عالی بود

  پاسخ
 16. اتوماسیون صنعتی
  1396/12/23

  سلام واقعا ممنون از مطالب مفیدتون خیلی زحمت کشیدین.
  وب سایت من چند سال پیش رتبه اول داشت ولی بعد از دو سال تمدیدش نکردم . بعد از تمدید اومد صفحات اول ولی بعد از ی هفته با کلمه کلیدی مورد نظر کلا توی نتایج پیدا نمیشه.
  با کلمات دیگه صفحات ۶ و ۷ پیدا میشه. ممکنه اگر دامنه رو بیشتر تمدید کنم مشکل حل بشه؟ و اینکه چطور بک لینک های نادرست رو تشخیص بدیم.
  لطفا راهنمایی کنید. بازم ممنون

  پاسخ
  1. مدیر وب سایت
   1396/12/23

   سلام.خواهش می کنم
   با تمدید بیشتر دامنه مشکل حل نخواهد شد. تنها کاری که باید انجام بدید اینه که اعتبار وب سایتتون رو افزایش بدید. برای افزایش اعتبار اول نیاز هست که محتوای خوب (البته کپی هم نباشند) و با کیفیت درون وب سایتتون وجود داشته باشه بعد لینک های قوی هم دریافت کنید.
   مبحث لینک کمی پیچیده است ترجیحا در صورتی که زیاد در این زمینه تجربه ای ندارید دست به لینک سازی نزنید.
   - برای تشخیص بک لینک های نادرست می بایست نحوه تحلیل یک وب سایت رو بلد باشید که اون وب سایت رو تحلیل کنید تا متوجه بشید سایت با کیفیتی هست یا نه که اگه نبود ساخت لینک در اون اشتباه هست. البته از نظر گوگل لینک خوب لینکی هست که کاربران زیادی رو به سمت سایت شما روانه کند.
   اخیرا با توجه به الگوریتم های جدید گوگل (یادگیری ماشینی) کار کمی سخت تر شده پیشنهادم به شما این است که اول برای تولید محتوای با کیفیت اقدام کنید.

   پاسخ
   1. اتوماسیون صنعتی
    1396/12/23

    ممنون از اینکه وقت گذاشتین و پاسخ دادین. حتما محتوای قوی رو درنظر میگیرم.

    پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد