آنلاک ، جیلبریک و روت کردن معنی و تفاوت آن ها چیست؟

آنلاک کردن به چه معناست؟

آنلاک کردن به چه معناست؟

آنلاک کردن آیفون درواقع از بین بردن محدودیت های سیم کارتی آن است.

شرکت اپل که سازنده ی سری گوشی های iphone است در ساخت برخی گوشی های هوشمند خود با بعضی از  اپراتورهای دنیا قرار داد بسته و با پرداخت هزینه ای از سوی اپراتورها به شرکت اپل، موبایل تحت قرار داد با آن اپراتورها وارد بازار می شود. در این شرایط درصورتی که مثلا آن گوشی تحت قرار داد با اپراتور Verizon(یکی از اپراتور های خارجی) باشد، هیچ سیم کارت دیگری از اپراتورهای دیگر دنیا به وسیله آن دستگاه موبایل فعال نمی شود و کار نمی کند.

فرض کنید یک iphone تحت قرار داد با یک شرکت اپراتور خارجی به دست شما رسیده است، حال تکلیف چیست؟ آیا شما نمی توانید سیم کارت های داخلی نظیر (ایرانسل، همراه اول، رایتل و ...) را بر روی این گوشی فعال کنید؟

در حالت عادی خیر

اما راه حل روشی تحت عنوان آنلاک کردن گوشی است. درواقع گوشی ای که تحت قرار داد با یک اپراتور است اصطلاحا lock یا قفل می باشد و حال اگر بخواهید از سیم کارت دیگری از یک اپراتور دیگر بر روی این گوشی استفاده کنید نیاز است که ابتدا گوشی خود را آنلاک (unlock) کنید. به این ترتیب شما شما قادر خواهید بود که آن محدودیت های طبق قرار داد را از بین ببرید و از هر سیم کارت ارایه شده توسط هر اپراتوری بر روی گوشی خود استفاده کنید.

روش آنلاک کردن آیفون:

سه روش برای اینکه iphone خود را آنلاک کنید وجود دارد:

روش اول: آنلاک سخت افزاری

در این روش نیاز است که گوشی آیفون شما باز شود و یک قطعه ی سخت افزاری به نام گیوی به سخت افزار آن اضافه شود. در این صورت به وسیله ی این قطعه محدودیت های پیش فرض اپراتور تحت قرار داد با اپل از بین رفته و گوشی آنلاک می شود.

روش دوم: آنلاک نرم افزاری

در این روش از یک نرم افزار هک کننده کمک می گیریم. البته باید توجه داشت که کسی که به این روش اقدام به آنلاک کردن گوشی می پردازد باید بسیار متبحر باشد تا اگر در مسیرهک با مشکلی مواجه شد بتواند به راحتی آن را برطرف کند.

روش سوم: روش آنلاک فکتوری (آنلاک رسمی آیفون)

در این روش می توانید از طریق یک واسطه، مثلا یک سایت، با اپراتوری که گوشی شما تحت قرار داد با آن است ارتباط برقرار کنید و به این ترتیب با پرداخت هزینه ای به صورت قانونی گوشی را از حالت لاک خارج کنید. البته این روش در ایران از نظر هزینه خیلی مقرون بصرفه به نظر نمی آید اما تنها روش قانونی در تمام دنیا همین روش آنلاک فکتوری است.

جیلبریک کردن چیست؟

آنلاک ، جیلبریک و روت کردن معنی و تفاوت آن ها چیست؟

جیلبریک کردن آیفون درواقع از بین بردن محدودیت های نرم افزاری آن است.

جیلبریک کردن گوشی های آیفون از نظر مفهوم کاربردی بسیار شبیه به روت کردن گوشی های اندرویدی است. با استفاده از جیلبریک کردن گوشی های آیفون شما تغییراتی در فریم ورک (framework) دستگاه ایجاد می کنید که به وسیله ی آن قادر خواهید بود برنامه های واسط نظیر cydia و یا Icy را در آن نصب کنید و به این ترتیب امکان دانلود و نصب برنامه های هک شده و غیر رسمی خارج از app store بر روی گوشی ایفون برای شما فراهم می شود.

نکته ی بسیار جالب این است که اخیرا ایالات متحده ی آمریکا جیلبریک کردن گوشی های ساخت کمپانی اپل را قانونی اعلام کرده است درحالی که شرکت اپل خود معتقد است جیلبریک کردن می تواند ناقذ حق کپی رایت باشد و این عمل را تایید نمی کند.

روش جیلبریک کردن:

پیش از اقدام به مطالعه ی روش های جیلبریک کردن بسیار مهم است که توجه داشته باشید که:

  • جیلبریک کردن آیفون شما منجر به از بین رفتن گارانتی آن می شود و شرکت apple هیچ مسیولیتی را در قبال مشکلات احتمالی که در آینده از هر جهت ممکن است برای گوشی شما بروز دهد را نمی پذیرد.
  • همچنین با جیلبریک کردن مصرف باتری گوشی همراه شما دو برابر خواهد شد و شاید نیاز باشد پاور بانکی برای شارژ گوشی در مواقعی که پریز برق در دسترس نیست داشته باشید.
  • گوشی های اپل که از لحاظ امنیتی زبان زد هستند با جیلبریک شدن نفوذ پذیرتر می شوند و امنیت آن ها کم می شود. البته احتمالا این مساله مشکل خاصی را برای کاربران معمولی ایجاد نخواهد کرد.

اما برای استفاده از خیلی برنامه های کاربردی که توسط اپل استور ارایه نمی شوند تنها راه جیلبریک کردن گوشی است که به دو نوع تقسیم بندی می شود:

Tethered یا ناپایدار

در روش اول نیاز است که ابتدا گوشی خود را به یک کامپیوتر متصل کنید و از طریق اجرای یک اپ مخصوص گوشی همراه خود را در حالت جیلبریک قرار دهید.

ایراد بزرگ این روش این است که اگر گوشی شما خاموش شود یا حتی ری استارت شود جیلبریک پاک شده و شما مجبور هستید تا تمامی روند را مجددا تکرار کنید.

Untethered یا پایدار

اما روش دوم که جدید تر است گوشی شما را برای همیشه در حالت جیلبریک نگه می دارد. (حداقل تا زمانی که خودتان آن را به تنظیمات پیش فرض کارخانه برنگردانید گوشی شما جیلبریک شده خواهد بود.)

جیلبریک به این روش توسط نرم افزارهایی انجام می شود که توسط هکر های بزرگ دنیا نظیر Pangu یا Luca todesco عرضه می شوند.

توجه کنید که جیلبریک کردن به طور معمول برای آیفون شما مشکلی ایجاد نمی کند و اگر در حین جیلبریک کردن به مشکلی برخورد کردید به راحتی با برگردادن گوشی به تنظیمات کارخانه می توانید گوشی خود را بدون هیچ مشکلی مثل روز اولش کنید.

امااااا مراقب باشید که حتما قبل از اقدام به جیلبریک کردن توسط iTunes یا iCloud از اطلاعات مهم خود بک اپ گیری کنید.

روت کردن چیست؟

آنلاک ، جیلبریک و روت کردن معنی و تفاوت آن ها چیست؟

روت کردن گوشی های اندروید بسیار شبیه به جیلبریک کردن گوشی های آیفون است. البته این دو تفاوت های زیادی نیز دارند.

بهتر است ابتدا ببینیم اصلا روت کردن به چه معناست.

روت از نظر لغوی به معنای ریشه است و در اصطلاح روت کردن به معنی دسترسی ریشه ای به دستگاه الکترونیکی خود است. روت تنها در سیستم های اندرویدی و برخی دستگاه های بر مبنای سیستم عامل لینوکس مانند برخی موبایل های ساخت شرکت نوکیا قابل اجرا است.

وقتی گوشی شما روت نشده باشد گوشی همراه شما تنها اجازه ی تغییرات در برنامه ها و اپ ها و کدهایی از گوشی را به شما می دهد که کارخانه ی سازنده ی گوشی مجوز آن را به شما داده باشد. به عبارتی بهتر تا وقتی گوشی روت نشده باشد شما در خیلی از برنامه هایی به طور پیش فرض در موبایل شما هستند، نمی توانید تغییری ایجاد کنید.

مزایای دیگر روت کردن گوشی شامل تعویض محل نصب برنامه ها به SDcard، ریبوت راحت گوشی، اضافه کردن خیلی از کدهای اصلی فایل ها، حذف اپلیکیشن های اضافه که به طور پیش فرض بر روی گوشی نصب هستند و به طور عادی قادر به حذف آن ها نیستید و...

درواقع با روت کردن موبایل، شما هر تغییری که دلتان بخواهد می توانید در گوشی خود دهید اما ایراد بزرگ آن این است که گوشی شما را از گارانتی خارج می کند.

روش روت کردن:

روت کردن هم مانند جیلبریک کردن توسط برخی نرم افزار های خاص مانند kingo root یا iroot و.. انجام می شود.

تفاوت های بزرگ میان روت و جیلبریک:

آنلاک ، جیلبریک و روت کردن معنی و تفاوت آن ها چیست؟

  • جیلبریک افزایش سرعت بیشتری نسبت به روت در پردازش اطلاعات دستگاه ایجاد می کند.
  • به روز رسانی های نرم افزار ها در گوشی های آیفون جیلبریک شده به صورت خودکار انجام می شود در حالی که در گوشی های اندرویدی روت شده به روز رسانی باید به صورت دستی توسط کابر انجام شود.
  • جیلبریک برای از بین بردن محدودیت های نرم افزاری گوشی های ساخت شرکت اپل است که تنها اجازه ی تغییرات در محیط کاربری را برای مشتریان ایجاد می کند

درحالی که روت در سیستم های اندرویدی علاوه بر فراهم آوردن همین امکانات نصب برخی برنامه های خاص و تغییر محیط کاربری؛ اجازه ی تغییر کدهای اصلی و تغییر سیستم عامل اندروید را نیز به کاربران گوشی های اندرویدی می دهد.

جهت اطلاع از جدید ترین مطالب سایت پیشنهاد می کنیم عضو خبرنامه شوید