اینترنت به زبان عامیانه

 اینترنت، ISP، مودم و ... کلمه هایی هستند که این روزها بسیار بر سر زبان ها هستند. اما آیا تا به حال به مفهوم و کاربرد آن ها و نحوه ی عملکردشان فکر کرده اید؟

اینترنت:

فرض کنید مطلبی را در کامپیوتر خود نوشته اید یا فیلم یا عکسی در اختیار دارید که می خواهید آن را در اختیار گروهی از دوستان یا همکاران خود که در نزدیکی شما هستند قرار دهید. برای انتقال آن داده ها (اطلاعات، فیلم، تصویر و ...) می توانید کامپیوتر خود را به PC (کامپیوترهای شخصی) دوستان و همکاران خود با استفاده از یک سری کابل های مخصوص (کابل شبکه) متصل کنید و یک شبکه متشکل از کامپیوتر خود و دوستانتان تشکیل دهید. حال به راحتی می توانید از طریق این کابل ها و شبکه ی به وجود آمده داده ها را برای دوستان خود ارسال کنید.

اما اگر آن افراد و کامپیوترهایشان در نزدیکی و در دسترس شما نبودند چه؟ اگر بخواهید آن داده ها را برای همه ی آدم های روی زمین به نمایش بگذارید چه؟

در این جا اینترنت به شما کمک می کند. اینترنت درواقع شبکه ی بسیار بزرگی از کامپیوترهایی است که با یکدیگر تعامل و ارتباط دارند. در حقیقت می توان اینگونه تصور کرد که اینترنت همان کار کابل ها را در زمانی که می خواستید کامپیوتر خود را به یک PC دیگر متصل کنید انجام می دهند. به محض اتصال کامپیوتر شما به اینترنت شما هم جزیی از این شبکه ی بسیار بزرگ خواهید شد. حال می توانید داده های مورد نظرتان را در یک صفحه ی وب ذخیره کنید و به دیگران این فرصت را بدهید که تحت بستر ارتباطی اینترنت به داده هایی که شما ذخیره کرده اید دسترسی پیدا کنید.

ISP

این سه حروف از Internet service provider (به معنی شرکت خدمات سرویس های اینترنت) گرفته شده اند. درواقع ISP ها همان شرکت هایی هستند که ارتباط و اتصال شما با اینترنت را برقرار می کنند و شما در ازای خدماتی که از آن ها دریافت می کنید و بستری (پهنای باندی) که آن شرکت برای اتصال به اینترنت در اختیار شما قرار می دهد؛ به آن ها مبالغی پرداخت می کنید.

 این روزها تعداد زیادی از این شرکت ها را می توانید در شهر خود بیابید که هر یک به روش خاصی شما را به اینترنت متصل می کنند. (اگر می خواهید با این روش ها و فناوری ها مانند ADSL، وایمکس و ... آشنا شوید اینجا را ببینید.)

ISP ها با استفاده از نرم افزارهایی که در اختیار دارند می‌توانند تشخیص بدهند که شما کاربران چه میزان از حجم اینترنتی که از آنها خریده‌اید را استفاده کرده‌اید همچنین امکان تغییر رمز و نام کاربری را برای کاربران خود فراهم می‌کنند. این شرکت‌ها در کنار فروش بسته‌های اینترنتی و اتصال کاربرانشان به اینترنت که وظیفه‌ی اصلی آن‌ها است ممکن است خدمات دیگری از قبیل طراحی وب‌سایت، ثبت دامنه و ... را نیز ارائه دهند.

مودم        

اینترنت به زبان عامیانه

کامپیوترهای شما با سیگنال‌های دیجیتال کار می‌کنند. اما اتصال شما با دنیای اینترنت از طریق سیگنال های آنالوگ و یا امواج رادیویی صورت می‌گیرد (اینجا را ببینید).

کار اصلی مودم ها تبدیل این سیگنال ها به یکدیگر برای ورود شما به دنیای وسیع اینترنت است. این مودم ها انواع مختلفی دارند:

  • مودم های داخلی: که برای نصب آنها باید کیس کامپیوتر خود را باز کنید. منبع دریافت انرژی این مودم ها کامپیوتر است. درواقع نیاز به اتصال مجزای مودم به برق ندارید.
  • مودم های خارجی: که آن ها را به‌وسیله‌ی یک کابل به پورت سریال ورودی کیس متصل می کنند. منبع تغذیه آن ها مجزا بوده و به طور جداگانه به برق متصل می شوند بنابراین امکان خاموش کردن مودم حتی زمانی که کامپیوتر روشن است وجود دارد.

اینترنت به زبان عامیانه

مودم PC card ها: 

این مودم ها برای لپ تاپ ها و دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل تهیه‌شده‌اند و مانند یک فلش بسیار کوچک هستند که به پورت سریال دستگاه متصل شده و برای اتصال آن ها نیاز به کابل نداریم. این مودم ها از دستگاهی که به آن متصل شده اند انرژی خود را دریافت می کنند و تنها نیاز به یک کابل هنگام اتصال به خط تلفن دارند.

اینترنت به زبان عامیانه

جهت اطلاع از جدید ترین مطالب سایت پیشنهاد می کنیم عضو خبرنامه شوید